Zdroj
Napájací zdroj počítača (PSU - Power Supply Unit) sa používa na konverziu napätia zo siete na nízke napätie potrebné pre PC komponenty. Najčastejšie sa dodávajú zdroje typu ATX. Povolenie alebo zakázanie napájanie komponentov a ďalšie funkcie (pohotovostný režim atď) sú robené cez základnú dosku. V PC sa k zdroju pripájajú nasledujúce komponenty: základná doska, pevné disky, grafická karta, aktívne chladiče, optické a iné mechaniky a ďalšie (špeciálne moduly, podsvietenie, ...), Všetky ostatné komponenty dostávajú napätie nepriamo zo základnej dosky. Najviac energie sa sústreďuje v samotnej krabici, z ktorej vychádza zväzky drôtov. Na opačnej strane sú vetracie otvory a zásuvky pre pripojenie do siete, môže byť prítomný aj prepínač vstupného napätia. Štítok pripevnený na boku adaptéra obsahuje údaje o maximálnom výkone a certifikáciu. ATX zdroje majú rozmery 150x86x140mm aj keď sa môžu líšiť v závislosti na výrobcovi. Napájanie používa aktívne chladenie, obvykle pomocou ventilátora s priemerom 80 mm. Jeho prostredníctvom prúdi horúci vzduch z vnútra počítačovej skrine von, preto sa používa ventilátor s vyššiu účinnosť, než ktoré je potrebné pre udržanie stálej teploty v zdroji. Ventilátor je hlavným zdrojom nepríjemného hluku. Napájacie zdroje sú hodnotené na základe maximálneho výkonu. Typické výkonové rozsahy pre domáce a kancelárske aplikácie sú v rozmedzí od 300W do 500W (pre miniatúrne a veľmi staré počítače aj pod 300W). V počítačoch pre hráčov majú výkon trochu vyššia - 500W až 800W a zdroje pre servery od 800W až do 1400W. Silnejšie zdroje sú určené predovšetkým pre veľké servery av menšej miere pre počítače s viacerými procesormi a niekoľkými grafickými kartami. Niektorí výrobcovia uvádzajú väčšie hodnoty výkonu svojich zdrojov na marketingové účely. Je to jeden z dôsledkov absencie noriem pre meracie podmienky. Najčastejšie sa tak vyskytuje uvedenie maximálneho výkonu miesto stáleho.
Konektory
- Hlavný napájací konektor - jedná sa o konektor pre pripojenie napájania k základnej doske. Má 20 alebo 24 pinov. Jeden z nich patrí PS-ON drôtu (je zvyčajne zelený). Je to najväčšia konektor zo všetkých. V prípadoch, kedy má základná doska iba 24pinový konektor, sú niektoré zdroje dodávané s dvoma konektormi (jeden s 20 piny a druhý sa 4 piny), ktoré tak spoločne vytvárajú jeden 24pinový konektor.
- ATX12V - 4-pinový napájací konektor, druhý, ktorý je pre pripojenie k základnej doske (okrem hlavného 24pinového), poskytuje zvláštne napájanie pre procesor. Pre high-end dosky a procesory je totiž potrebné viac energie, preto EPS12V má 8 pinový konektor. U starších zdrojov sa s týmto konektorom nestretnete.
- 4pinový periférne (Molex) - klasický konektor pre napájanie pevných diskov v počítači. Obsahuje štyri vodiče: dva čierne (zem, červený (+5 V) a žltý (+12 V). V niektorých prípadoch sú využívané ako dodatočné napájanie pre rôzne karty.
- 4pinový Berg (mini-Molex) - malý napájací konektor pre 3,5 "disketovej jednotky.
- Konektory pomocného napájania - existuje niekoľko typov pomocných konektorov, určených pre dodatočné napájanie, ak sú potrebné
- Serial ATA - 15pinový konektor pre komponenty, ktoré používajú SATA napájací zásuvky. Tento konektor dodáva napätie v troch rôznych hodnotách: +3.3, +5 a +12 Voltov.
- 6pinový - väčšina moderných počítačov dodáva energiu pomocou 6pinových konektorov, ktoré zvyčajne využívajú PCI-E rozširujúce karty. Každý tento konektor môže mať na výstupe maximálne 75W.
- C14 IEC konektor - v kombinácii s vhodným C13 káblom sa používa pre pripojenie k miestnej sieti