Procesor (Central Processing Unit) je základnou súčasťou počítača. Je to integrovaný obvod o veľmi vysokom stupni integrácie (desiatky miliónov súčiastok na čipe), osadený v puzdre. Procesor vykonáva strojový kód spustených aplikácií, matematické výpočty a podieľa sa na riadení ďalších častí počítača. V dnešnej dobe sa procesor zapája do pätice nazývané Socket. Majú tvar štvorca, po ktorého obvode sú umiestnené v niekoľkých radoch vývody. Tieto pätice sa tiež pre rôzne procesory líši a kvôli tomu nie je možné voľne meniť procesor. V dobách minulých sa ešte vyrábali procesory do pätice Slot a tie mali tvar rozširujúce karty.
Základným parametrom procesora je jeho výkon. Ten je ovplyvnený mnohými faktormi, z ktorých najvýznamnejšia je pracovná frekvencia, ktorá sa udáva v GHz. Táto hodnota značí, koľko inštrukčných cyklov je procesor schopný vykonať za 1 sekundu. Je dobré poznamenať, že 1 inštrukčnú cyklus nie je zhodný s inštrukcií. Prevažná väčšina inštrukcií je príliš zložitá na to, aby mohla byť vykonaná v 1 inštrukčným cykle a preto je rozložená na čiastkové operácie. Napríklad inštrukcie sčítanie dvoch čísel zaberie 4 cykly. Ďalšími faktormi ovplyvňujúcimi výkon procesora je napríklad veľkosť cache, alebo počet aritmetickej logickej jednotky (ALU) vykonávajúcich matematické operácie.
Súčasti procesora
Radič - riadiaca jednotka, ktorá zabezpečuje riadenie jednotlivých častí procesora podľa vykonávaných strojových inštrukcií (dekódovanie, načítanie operandov inštrukcií, ukladanie výsledkov spracovania inštrukcií).
Sada registrov pre uchovanie operandov a medzivýsledkov - prístup k registrom je oveľa rýchlejší ako prístup do operačnej pamäte pripojené k procesoru pomocou zbernice. Registre delíme na všeobecné a riadiace. Bitová šírka registrov je jednou zo základných charakteristík procesora.
ALU - vykonáva aritmetické a logické operácie, v 1 procesore ich môže byť aj viac
FPU - (Floating Point Unit) matematický koprocesor, ktorá vykonáva operácie v plávajúcej radovej čiarke
Cache - vyrovnávacia pamäť, do ktorej sa ukladajú kópie dát prečítaných z operačnej pamäte, týmto spôsobom sa zvyšuje priepustnosť dát medzi procesorom a operačnej pamäte.
Cache pamäť je často trojstupňová a označuje sa L1, L2, L3.
L1 - pamäť malé kapacity a rovnakej rýchlosti ako procesor, je priamo v CPU
L2 - väčšia, ale pomalší, je medzi operačnou pamäťou a CPU
L3 - pamäť spoločná pre všetky jadrá o veľkosti niekoľkých Mb
Veľkosť a rýchlosť cache sa rôzni podľa výrobcu a je jedným z hlavných parametrov ovplyvňujúcich výkon a cenu CPU.
Ďalej obsahuje ďalšie rozsiahle funkčné bloky, ktoré z ortodoxného hľadiska nie sú súčasťou procesora. Preto vznikol pojem "jadro procesora", aby bolo možné rozlíšiť medzi vlastným procesorom a integrovanými periférnymi obvodmi. Vzhľadom k súčasnej vysokej integrácii tak často dochádza k rozmazávaniu hranice medzi pojmom mikroprocesor a mikropočítač. Príkladom je "systém na čipe" (SoC - system on chip). Ide o integrované obvody, ktoré obsahujú okrem vlastného procesoru aj ďalšie subsystémy, napr pre spracovanie grafiky, zvuku či pripojenie periférií (tie sú v osobných počítačoch zvyčajne v chipsete, alebo na samostatných kartách). SoC sa používajú napríklad v PDA, herných konzolách, domáce elektronike alebo v mobilných telefónoch.