Chladenie
Chladenie počítačov má za úlohu odviesť z vnútra počítača teplo, vznikajúce činnosťou aktívnych elektrotechnických súčiastok, ktoré v počítači zaisťujú jeho funkčnosť. Odvod tepla je vykonaný pomocou, správneho materiálov (meď alebo hliník, kvôli pevnosti, ľahkosti a cenne), pasívnym alebo aktívnym chladením, vodného chladenia alebo pre extrémne chladenie pri taktovaním sa používa tekutý dusík. Každá firma, ktorá sa angažuje vo výrobe chladenie, sa snaží vyvinúť čo najlepší tvar ako u chladiča pasívneho / aktívneho, tak u chladiča vodného (tvar kanálikov v chladiacom bloku).
V dobách sálových počítačov sa používali často extrémne spôsoby chladenia lietadlovými motory pre vytvorenie veľkej výmeny vzduchu alebo kvapaliny pod bodom mrazu (tekutým dusíkom alebo oxidom uhličitým). Dnešné sálové počítače sa chladí klimatizáciou celej miestnosti alebo ako bežné stolové PC, za použitie kovovej základne a ventilátora.
Zdroje tepla v PC sú: CPU, grafická karta, základná doska, pevné disky, zdroj, operačné teploty a vôbec všetko čo v PC je produkuje nejaké stratové teplo.
Typy chladenie:
Pasívne -
Pasívny chladič je kovová nepohyblivá súčiastka, ktorá má na sebe navarená rebrá pre zabezpečenie čo najväčšej plochy z dôvodu lepšieho odovzdávania tepla okolitému vzduchu. Pasívne chladiče sú vyrobené buď z medi (drahšie) alebo z hliníka (lacnejšie), prípadne kombinácia oboch. Často sa kombinuje meď ako základňa a hliník na rebrá, pre dosiahnutie dobrého pomeru cena / chladiaci efekt.
Pasívne chladenie je úplne bezhlučné, neobsahuje žiadny ventilátor. Aby bolo dosiahnuté rovnakého chladiaceho efektu, musí byť chladič podstatne väčších rozmerov, než by tomu bolo u chladiča aktívneho. Kvôli tomu môže niekedy byť výsledná cena pasívneho chladiča vyššia ako u aktívneho.
Heatpipes -
Medené valce s pórmi, čiastočne naplnené kvapalinou. Používajú sa pre prevod tepla od základne chladiča k rebrám chladiča, ktoré sú umiestnené ďalej od základne a viac vo voľnom priestore a vďaka tomu sa môžu lepšie chladiť. Používajú sa, na chladičoch CPU, grafických kariet a čipsetov
Aktívne -
Aktívne chladenie je vykonávané prúdiacim vzduchom. Prúd vzduchu je zvyčajne vytváraný ventilátorom, najviac používané ventilátory v počítačoch mávajú rozmery o hrane 80, 90, 120 mm. Aktívne chladenie je použité pre chladenie procesora, grafickej karty, zdroja alebo pevných diskov, prípadne niektoré súčiastky môžu byť chladené prúdom vzduchu vytvoreným blízkosti niektorého ďalšieho větráčku. Väčšinou platí, že čím viac má vetrák RPM, tým je hlučnejší. Vďaka zvýšenému prietoku vzduchu spôsobeným ventilátorom je potreba podstatne menšej veľkosti chladiča a vďaka tomu sú nižšie náklady na výrobu chladiča, aj keď je súčasťou ventilátor.
Kombinované -
jedná sa o chladenie kde je použité ako aktívneho i pasívneho chladenia. Používa sa, hlavne pre chladenie CPU alebo GPU
Vodné -
Vodné chladenie vzniklo z nedostatku vhodného chladenia pre počítače s nástupom veľmi výkonných zostáv. Vodné chladenie je uzavretá sústava, v ktorej preteká medium, ktorým je voda (destilovaná). Okruh pozostáva z čerpadla, chladičov na jednotlivé chladené komponenty (CPU, GPU, HDD, pamäte RAM atď), veľkého pasívneho chladiča ("radiátor"), ktorý môže obsahovať aj chladiče aktívny a prípadne môže byť v obvode aj expanzná nádoba, vďaka ktorej sa dá lepšie kontrolovať a dopĺňať voda. Vodné chladenie je najdrahšia forma chladenie PC. Vyzerá však efektne (pri tuningu sa zvyčajne voda farbí nejakou farbou) a počítač je vďaka nemu aj tichší.
Kvapaliny pod 0 ° C -
Jedná sa o spôsob chladenia pomocou tekutého dusíka alebo oxidu uhličitého pre extrémne chladenie komponentov pri ich taktovania. Je to veľmi drahý spôsob chladenia a nie je určený pre normálne domáce použitie, je vhodný skôr pre najrôznejšie testy, lámanie rekordov a súťaže.
Ďalšie a skôr kuriózne chladenie PC je možnosť ho položiť do špeciálnej nádoby plné oleja, pretože olej nie je vodivý, nenastane skrat. Dá sa použiť aj destilovaná voda, ale nie je ideálny, pretože keď sa znečistí (hrdza, oxid uhličitý) tak sa stane vodivou.