Optické mechaniky (Optical Disc Drive) fungujú na princípe laserového svetla alebo elektromagnetických vĺn blízkych svetelnému spektru, používaných pre čítanie a zápis dát na optické disky. Niektoré mechaniky sú určené len pre čítanie, ale veľká väčšina vie aj dáta zapisovať. Technológia zahŕňa systémy obsahujúce CD, DVD, Blu-ray. Sú nástupcom FDD a magnetofónových pások, predovšetkým kvôli cene a veľkosti.
Najdôležitejšie súčiastkou je optická hlava pozostávajúci z polovodičového lasera, šošovky pre usmernenie lasera a fotodiódy. Laser má vlnovú dĺžku 780nm/650nm/405nm pre CD / DVD / Blu-ray. Čítacie lasery nie sú silnejšie ako 5mW, ale zapisovacie majú až 100mW v 1 vlne a 225MW pri impulzoch.
Médiá sa dajú rozlíšiť na niekoľko druhov ROM / RW a DL / SL. ROM sú médiá len pre čítanie, čo znamená, že sa na ne dajú 1 napáliť dáta a potom už je len čítať. RW média sú prepisovateľné, to znamená, že sa z nich dáta dajú zmazať a potom znovu nahrať nové. DL (Dual-layer) médiá majú 2 vrstvy, ktoré sú od seba oddelené polopriepustnú vrstvou a tým pádom sú na sebe nezávislé. Obe vrstvy sú prístupné z 1 strany, ale mechanika musí zmeniť ohniskovú vzdialenosť. SL (Single-layer) majú vrstvu iba 1.
Záznamová hlava sa navedie na začiatok stopy rôznymi spôsobmi pre SL a DL. U SL je v ochrannej vrstve vyrobená špirálovitá ryha. U DL sú ryhy dve. V 1. vrstve je ryha plytká a v 2. vrstve je ryha hlboká.
Technológia vypaľovanie pre ROM média
Na vrstve zlata je nanesená organická vrstva, ktorá je krytá polykarbonátovým základom. Laserový lúč prejde polykarbonátovou vrstvou a prepáli vrstvu organickú až k vrstve zlatej, tým vznikne jamku, ktorý predstavuje 1 bit.
Technológia vypaľovanie pre RW média
Táto technológia je o niečo zložitejšie a základom je použitie materiálov, ktoré môžu meniť svoju štruktúru. Ak sa tento materiál ohreje na 600 ° C zmení sa jeho štruktúra, po ochladení, na amorfný. Ak sa ohreje na 200 ° C vráti sa do pôvodného kryštalického stavu. Od miesta, ktoré má amorfný štruktúru, sa lúč odráža menej ako od miesta so štruktúrou kryštalickú. Týmto nám vznikajú dva stavy 1 a 0.
Riadenie otáčok
Keďže hustota zápisu je na médiách konštantná tak je možné v strede média zaznamenať menej informácií za 1 otáčku než na okraji.
Rýchlosť záznamu
Sú definované 3 rýchlosti, pre zápis (R), pre prepis (RW) a pre čítanie. Novšie mechaniky majú tiež ochranu proti podtečeniu, ktorá zabraňuje chybám pri zápise.
Rozhranie
Štandartná veľkosť mechaniky je 5,25 "a pripája sa cez ATA, SATA alebo externý cez USB. Existujú aj SCSI mechaniky, ale sú veľmi drahé.
Kompatibilita
Väčšina optických mechaník dokáže čítať a zapisovať dáta na svojich predchodcov od CD.
Niektoré mechaniky tiež ešte podporujú technológiu LightScribe, pomocou ktorej sa dá vypáliť potlač a nezapisovatelnou stranu média.