Klávesnica
Počítačová klávesnica je klávesnica odvodená od klávesnice písacieho stroja či ďalekopisu. Je určená na vkladanie znakov a ovládanie počítača. Štandardné počítačové klávesnice sú napájané z počítača a komunikujú s ním pomocou rozhrania USB alebo pri starších typoch pomocou PS / 2. Klávesnica má na vrchnej strane tlačidlá, zvanej klávesy. Vo väčšine prípadov sa pri stlačení tlačidla odošle 1 znak. Pre odoslanie niektorých symbolov je potom vyžadované stlačenie alebo držanie niekoľkých kláves súčasne alebo postupne.
Existuje mnoho druhov rozloženie klávesov na klávesnici. Vznikajú preto, že rôzni ľudia potrebujú rôzne znaky, zvyčajne je to spôsobené tým, že píšu odlišným jazykom, ale vyrába sa aj špecializovaná rozloženie pre matematické, účtovné alebo programátorské použitie. Medzi osobnými počítačmi v českej republike je najrozšírenejší anglické rozloženie QWERTY, s tým, že sa dá ľahko v systéme prepnúť na slovenskej QWERTZ.
Skupiny klávesov:
Alfanumerické - 26 písmen, medzerník (Space), klávesy s interpunkciou, klávesy s číslicami
Numerické - klávesy s číslicami, desatinnú bodku, klávesy využiteľné pre 4 základné aritmetické operácie, druhú klávesu Enter a kláves Num Lock
Funkčné - F1 - F12 sú umiestnené v hornej časti klávesnice, ich funkcia je určená konkrétnym softvérom.
Špeciálny - ESC. Insert, Home, Delete, End, Page Up / Down, Pause Break, Scroll Lock, Print Screen, Shift, Control (Ctrl), Alt, Tab, Backspace, Enter, Caps Lock a šípky
Programovateľné - sú hlavne na hráčskych klávesniciach a sú programovateľné, takže sa k nim dá priradiť akákoľvek funkcia alebo aj celá makrá.
Zloženie a funkcie:
Klávesnica je zložená zo sady jednotlivých kláves, ktoré sú pripojené na raster (maticu klávesov). Keď používateľ stlačí kláves, procesor vnútri klávesnice zistí, aká klávesa bola stlačená, podľa umiestnenia klávesy v matici. Procesor tiež identifikuje ako dlho je klávesa stlačená a môže zaznamenať aj stisk viacerých klávesov naraz. Po identifikácii klávesu je vygenerovaný scan kód. Ten je potom vyslaný cez kábel do radiča klávesnice, umiestnenom na základnej doske. Radič klávesnice tento scan kód dekóduje a prevedie na znak. Ten je potom poslaný do procesora, ktorý rozhodne, čo sa bude robiť.
Radič klávesnica neslúži iba na príjem dát od klávesnice, ale môže ju aj riadiť. Toho sa využíva napríklad pre aktualizáciu svietivých diód na klávesnici.
Myš
Počítačová myš je polohovacie zariadenie, ktoré odosiela informácie o svojom pohybe do počítača, kde sa to prejaví ako pohyb kurzora. V dnešnej dobe má minimálne 2 tlačidlá a koliesko. Profesionálne myši a myši určenej pre hráčov potom majú ďalšie programovateľné tlačidlá, koliesko, s ktorým sa dá pohybovať v 2 osiach, možnosť zmeniť váhu pomocou závažia atď Na spodnej strane je vidieť zariadenie snímajúce pohyb. K počítaču sa pripája cez rozhranie USB. V minulosti sa používal PS / 2 Port.
Elektromechanické - Tento typ myši využíva pre snímanie pohybu guličku. Pohybom po rovnom povrchu sa guľôčka otáča. Na guľôčku doliehajú dva valčeky umiestnené vzájomne pod uhlom 90 stupňov. Tieto valčeky sa otáčajú súčasne s guličkou a rozkladajú pohyb myši na vodorovný a zvislý smer. Pri otáčaní valčekov sa prerušuje prúd pomocou elektrických kontaktov, čím vznikajú elektrické impulzy. Podľa nich potom počítač určuje polohu.
Optomechanické - Princíp snímania pohybu myši je rovnaký ako u elektromechanických myší. Nepoužívajú sa však elektrické kontakty. Na osi každého valčeka je nalisované koliesko s otvormi po obvode. Za týmto kolieskom je na jednej strane umiestnený zdroj svetla, na druhej strane optoelektronické čidlo. Otáčaním valčeka dochádza k prerušovania toku svetla od zdroja k čidlu, ktoré menia tok svetla na elektrické impulzy. Dosahuje sa tak vyššej presnosti.
Optické - periodicky snímajú obraz podkladu osvetlený pomocou LED diódy a vyhodnocujú posuv obrazu voči predchádzajúcemu snímky. Využívajú k tomu špeciálne čipy pre spracovanie obrazu v reálnom čase a prevodu pohybu do osi X, Y. Snímanie povrchu sa vykonáva až 1500 krát za sekundu. V čase nečinnosti zdroj svetla pohasne, aby šetril elektrickú energiu. Tradične sa používajú červené LED diódy, pretože v čase vzniku tejto technológie boli najlacnejšie. Optické myši sa nedajú použiť na povrchu, ktorý je priehľadný alebo na ňom vznikajú falošné odrazy (sklo, zrkadlo).
Laserové-Ďalším typom optickej myši je myš laserová, ktorá využíva namiesto LED diódy laser, ktorý je pre ľudské oko neviditeľný, jedná sa o infračervený lúč. Tieto myšou dosahujú vyššej presnosti, používajú vyššie rozlíšenie a majú menšiu spotrebu elektrickej energie. Oproti optickým myšiam tiež dokážu snímať lesklý a iný povrch nevhodný pre myši optické. Výnimkou je číre sklo a zrkadlo, ale niektoré najmodernejšej laserovej myši dokážu pracovať aj na týchto povrchoch.
Existujú aj ďalšie alternatívne zariadenia pre ovládanie kurzora napríklad tablety, trackball au notebooku zvyčajne nechýba touchpad.