Zakladná doska
Základná doska (motherboard) je základ väčšiny počítačov. Jej hlavným účelom je spojiť jednotlivé kusy hardwaru do 1 celku a poskytnúť im prísun napätia. Postup času sa do základnej dosky začali integrovať niektoré kusy hardvéru, ktoré boli predtým zvlášť (zvuková karta, sieťová karta, ...). Typický motherboard umožňuje pripojenie procesora a pamäte RAM. Ďalšie komponenty sa pripájajú pomocou zberníc a konektorov. Taky na nej nájdeme pamäť ROM, na ktorej je uložený BIOS. Najdôležitejšie integrované obvody sú zakomponované v čipovej sade (chipset). Jedná sa buď o jeden čip, alebo dva (northbridge a southbridge). Typ čipovej sady určuje aký procesor a pamäť bude možné pripojiť k PC.
Čipová sada
Čipová sada sa obvykle skladá z 2 čipov, ale občas sú oba čipy zakomponované do 1. Čipset zisťuje komunikáciu medzi procesorom, zbernicami, sloty, radičmi a ďalšími komponentmi na základnej doske
Northbridge
"Severný mostík" zabezpečuje komunikáciu medzi CPU, RAM, PCI-Express a má na starosti spojenie s "južným mostíkom". Tiež sa do neho, keď je potreba, integruje grafická karta. Zvyčajne Northbridge pracuje len s niekoľkými málo typy procesorov a 1-2 typy pamätí, z dôvodov rozdielne signalizácia. Jeho význam spočíva, v tom že určuje rýchlosť a typ CPU, veľkosť a druh RAM. Má tiež veľkú úlohu pri taktovania, pretože jeho frekvencia je základná pre CPU. Z dôvodu vysokej integrácie zvyčajne potrebuje vlastné aktívne chladenie.
Southbridge
"Južný mostík" má na starosť obsluhu pomalších komponentov ako napr: klávesnica, pevné disky, myši. Jeho komunikácia s Northbridge prebieha po rozhranie špeciálne k tomu určenému. Podporuje štandardy typu LPC, DMA, SATA a rodinu PCI. Voliteľne tiež môže podporovať USB, RAID, Ethernet alebo FireWire.
LPC zbernica - "Low Pin Count" zaisťuje spojenie so Super I / O, ktoré poskytuje pripojenie pre myš, klávesnicu, sériový, paralelný, infračervený port a BIOS.
DMA kanál - dovoľuje LPC zariadením priamy prístup do hlavnej pamäte bez CPU
SATA - je moderná náhrada za PATA / IDE, už je aj SATA II a sú špecifikované aj ďalšie verzie
Integrované zariadenia
Medzi často integrované zariadenie patrí zvuková a sieťová karta, radiče HDD a, hlavne u notebookov, grafická karta
Veľkosť a usporiadanie
Existuje niekoľko určitých veľkostných štandardov pre základné dosky. Medzi najpoužívanejšie sa radí typy z rodiny ATX, ale existuje napríklad aj BTX, Mini-ITX, ETX, PC / XT a ďalšie.
Sieťová karta
Sieťová karta (Network Interface Controller), slúži na zabezpečenie komunikácie medzi zariadeniami v sieti. Skoro vždy je integrovaná priamo v základnej doske, ale dajú sa kúpiť aj ako karty, ktoré sa pripojí cez PCI alebo PCI-e slot. Každá ethernetová "sieťovka" má od výrobcu určený jedinečnú 48-bitovú adresu. Táto adresa sa nazýva MAC adresa alebo tiež hardvérová adresa. Dá sa rozdeliť na 2 časti, kde 1. časť je identifikáciou výrobcu a 2. časť zaisťuje jedinečnosť adresy v sieti. Napriek tomu sa môže stať, že 2 karty budú mať rovnakú adresu, tá sa potom dá zmeniť priamo v EEPROM pomocou špeciálneho programu, alebo dočasne pomocou ovládača. V pamäti je tiež uložený firmvér, ktorý zariaďuje riadenie logického spoja, a pristup na médiá vo vrstve OSI. Sieťové karty sa dajú rozlíšiť na 2 druhy, serverové a "obyčajné" určené do pracovných staníc. Serverové karty potom samozrejme sú oveľa výkonnejšie, majú viac portov a ovládajú viac funkcií. Pri kúpe by sa mal brať ohľad na parametre ako, typ média (koaxiál, krútená dvojlinka, optický kábel, bezdrôtové pripojenie) a rýchlosť (4Mbit / s, 10Gbit / s).